Pozwolenie na broń

Dzięki przynależności do Stowarzyszenia ZAWISZA jego członkowie mają prawo ubiegać się o pozwolenie na bron do celów kolekcjonerskich. Każdy członek stowarzyszenia ma zagwarantowaną pomoc w uzyskaniu własnego pozwolenia na broń. W Zależności od organu wydającego pozwolenie na broń przygotowaliśmy dla ciebie trzy przewodniki.

Co powinieneś wiedzieć o broni do celów kolekcjonerskich?

  • Broń do celów kolekcjonerskich to w pełni funkcjonalna broń palna z której oprócz „kolekcjonowania” można  prowadzić treningi indywidualne i brać udział w rywalizacji strzeleckiej.
  • Pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich upoważnia do posiadania jednostek broni wykorzystywanych do łowiectwa, strzelectwa sportowego oraz broni bojowej.
  • Posiadacz broni do celów kolekcjonerskich przechowuje ją w swoim domu zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  • Posiadając broń do celów kolekcjonerskich jesteś upoważniony do zakupu i posiadania amunicji do tej broni a także do strzelania z niej na strzelnicach.

 

ŻOŁNIERZEFUNKCJONARIUSZE MUNDUROWIOSOBY CYWILNE
Żołnierze zawodowi są zwolnieni z wszelkich egzaminów i badań lekarskich w związku z tym uzyskanie pozwolenia na broń jest stosunkowo proste.

  1. Zostań członkiem stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim i uzyskaj potwierdzenie o członkostwie.
  2. Uzyskaj od dowódcy jednostki zaświadczenie o byciu żołnierzem zawodowym i przydziale broni służbowej.
    • Wyślij do dowódcy wniosek o wydanie zaświadczenia. (Pobierz wniosek)
    • Do wniosku załącz wyciąg z rozkazu o przydziale broni służbowej.
    • Do wniosku załącz wypełnione zaświadczenie – dowódca potwierdza je pieczęcią herbową jednostki wojskowej.
  3. Wypełnij wniosek do właściwego komendanta ŻW ze względu na miejsce zamieszkania.
  4. Napisz uzasadnienie wniosku. (Pobierz przykładowe uzasadnienie)
  5. Dokonaj wpłaty na konto urzędu miasta wskazanego przez ŻW.
  6. Uzyskaj zaświadczenie o miejscu zameldowania.
  7. Komplet dokumentów wraz z 2 zdjęciami wyślij do właściwej komendy ŻW .

Zachęcamy do odwiedzenia strony Żandarmerii Wojskowej. Znajdują się tam aktualne wzory dokumentów do pobrania oraz szczegółowe informacje.

Przejdź do strony Żandarmerii Wojskowej.

Funkcjonariusze policji, straży granicznej, ABW, CBA oraz innych służb mundurowych są zwolnieni z wszelkich egzaminów i badań lekarskich w związku z tym uzyskanie pozwolenia na broń jest stosunkowo proste.

  1. Zostań członkiem stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim i uzyskaj potwierdzenie o członkostwie.
  2. Uzyskaj od dowódcy jednostki lub komendanta oddziału zaświadczenie o byciu funkcjonariuszem i przydziale broni służbowej.
    • Wyślij do przełożonego wniosek o wydanie zaświadczenia. (Pobierz wniosek)
    • Do wniosku  załącz wyciąg o przydziale broni służbowej – opcjonalnie.
    • Do wniosku załącz wypełnione zaświadczenie – dowódca potwierdza je pieczęcią herbową jednostki wojskowej.
  3. Wypełnij wniosek do właściwego komendanta ŻW ze względu na miejsce zamieszkania.
  4. Napisz uzasadnienie wniosku. ( Pobierz przykładowe uzasadnienie)
  5. Dokonaj wpłaty na konto urzędu miasta wskazanego przez organ wydający pozwolenie.
  6. Uzyskaj zaświadczenie o miejscu zameldowania.
  7. Komplet dokumentów wraz z 2 zdjęciami wyślij do właściwej komendy policji lub komendy ŻW .

Zachęcamy do odwiedzenia strony Komendy Stołecznej Policji. Znajdują się tam aktualne wzory dokumentów do pobrania oraz szczegółowe informacje.

Przejdź do strony KSP.
Przejdź do strony Komendy Wojewódzkiej

Zgodnie z ustawą o broni i amunicji wszystkie osoby cywilne w drodze do uzyskania pozwolenia na broń muszą przejść badania lekarskie oraz zaliczyć egzamin ze znajomości budowy i zasad posługiwania się bronią.

  1. Zostań członkiem stowarzyszenia i uzyskaj potwierdzenie członkostwa.
  2. Wykonaj badania lekarskie u wskazanego lekarza medycyny sportowej. (Lista lekarzy)
  3. Wypełnij wniosek do właściwego komendanta komendy wojewódzkiej ze względu na miejsce zamieszkania.
  4. Napisz uzasadnienie wniosku.
  5. Dokonaj wpłaty na konto urzędu miasta wskazanego przez komendę policji.
  6. Uzyskaj zaświadczenie o miejscu zameldowania.
  7. Komplet dokumentów wraz z 2 zdjęciami wyślij do właściwej komendy wojewódzkiej.
  8. Zdaj egzamin ze znajomości przepisów oraz obsługi broni przed policją.

Proponujemy odwiedzenie strony Komendy Wojewódzkiej Policji ponieważ znajdują się tam aktualne wzory dokumentów oraz szczegółowe informacje do pobrania 

Przejdź do strony Komendy Wojewódzkiej
Przejdź do strony KSP.

Czytaj więcej o :

Opinia przełożonego na temat żołnierza zawodowego

W toku postępowania administracyjnego każdy żołnierz zawodowy musi otrzymać opinię dowódcy jednostki. Żandarmeria Wojskowa wysyła do dowódcy jednostki zapytanie o opinię o żołnierzu. Dowódca jednostki uruchamia procedurę przesyłając zapytanie do sekcji personalnej jednostki wojskowej. Następnie stamtąd zapytanie trafia poprzez dowódcę batalionu/dywizjonu na szczebel kompanii. Dowódca Kompanii musi odpowiedzieć na pytania o przebieg służby żołnierza oraz historię wykroczeń. Dlatego pamiętaj aby poinformować swoich przełożonego o fakcie starania się o pozwolenie na broń aby cała procedura nie zaskoczyła ich co może spowodować opóźnienia. Postaraj się tez dostarczyć przełożonemu przykładową opinię.

Wywiad środowiskowy

W toku postępowania administracyjnego każda osoba starająca się o pozwolenie na broń jest między innymi poddana wywiadowi środowiskowemu. W tym celu zostanie z Tobą przeprowadzona ankieta trakcie której będziesz musiał odpowiedzieć na takie pytania jak spożywanie alkoholu lub innych używek oraz historię wykroczeń. Organ prowadzący postępowanie przeprowadzi również taką ankietę z twoimi sąsiadami.

Zakup pierwszej broni ( wydawanie „Promesy”)

Broń kupuje się na podstawie zaświadczenia upoważniającego do nabycia broni potocznie zwanego pormesą. Aby je uzyskać należy wysłać wniosek wraz z potwierdzeniem wpłaty na adres właściwej komendy ŻW lub policji. Opłata administracyjna za wydanie zaświadczenie jest określona i wynosi obecnie 17zł. Wypełniając wniosek o wydanie określa się ilość sztuk broni które można zakupić na podstawie tego zaświadczenia. Można więc wnioskować o jedno zaświadczenie na kilka sztuk płacąc jedną opłatę. Promesa jest bezterminowa niestety nie można jej podzielić ponieważ po transakcji musi ona pozostać u sprzedającego. Jeżeli planujesz zakupić kilka sztuk broni od jednego sprzedawcy wystąp o jedną promesę na określoną liczbę sztuk broni. Jeżeli planujesz zakupić kilka sztuk broni od różnych sprzedawców lub zachować kilka promes na niespodziewane okazję wystąp o kilka zaświadczeń upoważniających do zakupu jednej sztuki płacąc wielokrotność kwoty.

Legitymacja posiadacza broni

Legitymacja jest w formacie niewielkiej książeczki zawierającej serię, numer oraz zdjęcie posiadacza pozwolenia na broń. Każdy posiadacz broni powinien mieć ją przy sobie zawsze kiedy przenosi broń palną. W legitymacji rejestruje się każdą broń posiadaną przez dana osobę. Należy dokładnie sprawdzić poprawność danych wpisanych do legitymacji takich jak nazwa i numer broni aby uniknąć ewentualnych problemów. Legitymację odbiera się podczas rejestracji pierwszej broni na policji lub żandarmerii.

Przechowywanie broni

Broń i amunicje należy przechowywać zgodnie z rozporządzeniem o przechowywaniu broni i amunicji. Pamiętaj, że urządzenie do przechowywania broni musisz posiadać dopiero po zakupie broni. Przed zakupem sejfu upewnij się że spełnia on wymagania określone w rozporządzeniu. Przed zakupem sejfu dobrze przemyśl swoją decyzję. Nawet jeśli planujesz na początek tylko broń krótką pamiętaj, że w przypadku broni apetyt rośnie w miarę strzelania i najprawdopodobniej w niedługiej przyszłości zapragniesz posiadać strzelbę lub karabin a najprawdopodobniej oba. Najpraktyczniejsze są szafy myśliwskie przeznaczone dla 3 lub 5 sztuk broni. Zajmują relatywnie niedużo miejsca, pozwala na wygodne przechowywanie większej kolekcji broni a jego cena nie jest dużo większa od kasety na pistolet.

Okresowa kontrola przechowywania broni

Każdy posiadacz broni podlega okresowej kontroli przechowywania broni. Kontrola jest prowadzona przez właściwy organ – policję lub żandarmerię. Wizyta funkcjonariuszy w Twoim domu powinna być poprzedzona umówieniem tego faktu telefonicznie. Funkcjonariusze nie powinni przeprowadzać niezapowiedzianej wizyty gdyż mogą pojawić się w nieodpowiednim momencie lub nie zastać cię w domu. Pamiętaj, że kontrola może zostać przeprowadzona wyłącznie w twojej obecności. Pod żadnym pozorem nie dopuść do tego aby którykolwiek z twoich domowników pod twoją nieobecność pozwolił na takie działania udostępniając Twoją broń. Najprawdopodobniej taka sytuacja zakończy się dla ciebie utratą pozwolenia na broń. Pamiętaj aby potwierdzić termin wizyty oraz tożsamość kontrolujących funkcjonariuszy.